Gäller 17/09 - 21/09
Goodie-priset gäller för Goodie-medlemmar med 2-3 stjärnor
Me & My Denim - med Trine Kjær

Tekst Cathrine Overvad / Foto af Trine Kjær
En djup svaghet för denimaccessoarer och jeans under klänningar beskriver rätt väl stylisten och kreativa konsulten Trine Kjærs förhållande till denim. Miss Sixty och Diesel var denimfavoriter när hon var yngre – nu ser den erfarna kreatören denim som det mest praktiska materialet, särskilt som mamma till tre små barn.
Vad jobbar du med och hur länge har du gjort det?
"Jag jobbar som stylist, kreativ konsult och influencer och har gjort det sedan 2008 då jag startade en blogg. Då var influencer inte ens ett ord, men jag fick snabbt många läsare och det blev min biljett till modebranschen, där jag har jobbat de senaste 15 åren – både på modemagasin och som frilansare."
Vad brinner du för?
"Jag brinner för så många saker. Först och främst brinner jag för min familj och mina vänner. Jag älskar också mode, och även om jag har arbetat med det i många, många år kan jag fortfarande bli riktigt exalterad över en ny kollektion eller en smart ny trend. Jag älskar också allt som har med inredning att göra – möbler, trädgårdar, konst och keramik. Sist men inte minst älskar jag att laga mat och duka ett vackert bord."