20% på massor av skönhet
TOM FORD, Sensai, Rituals och många fler
25% på utvalda varumärken
Biotherm, Lancôme, Clinique och många fler
SKYNDA FYNDA
30-50% utvalda skönhetsfavoriter
Storlek: 100 ml

Mizensir

Ideal Oud 100ml EDP Spray

2.499 SEK
Fri frakt på ordrar över SEK 749 SEK. för Goodie-medlemmar. Läs mer
Leverans 2-4 arbetsdagar. Läs mer
30 dagars returrätt Läs mer
En öppenhjärtig dialog mellan oud och ros. Mästerparfymören blir här skiljedomaren i samtalet mellan två råvaror som allt motsätter sig, styrka och delikatess, skugga och ljus.

För att tämja kraften och komplexiteten i oud använder mästerparfymören Alberto Morillas en duo av rosor, den bulgariska rosen och centifolia-rosen. Oud får då samma lockelse som en mörk, mystisk blomma, förstärkt av en kryddig touch av peppar och saffran. Parfymens träiga läderartade karaktär förstärks slutligen av papyrusträ och labdanum. Den oud som präglar denna doft är därför varken berusande eller animalisk, utan balanserad och nyanserad som en silkessatin som smeker huden.

PARFYMÖRENS ANTECKNING:
"Den här doften inspirerades av min önskan att skapa en delikat oud. Oud är faktiskt en mycket kraftfull och animalisk ingrediens som ofta förknippas med en intensiv och träig doft. Här ville jag komponera en subtil parfym med en touch av femininitet. För att uppnå detta kombinerade jag Laos oud med två sorters rosor: centifolia-rosen och damascena-rosen. Dessa två blommor har en mjuk doft, som ger parfymen en subtil delikatess som liknar silkets. " Alberto Morillas

OM MIZENSIR:
Mizensir, grundat i Genève av den prisbelönta mästerparfymören Alberto Morillas, är ett lyxigt parfymhus där varje doft är ett bevis på hans extraordinära minnen, resor och möten. I centrum för varumärket är dofterna djupt inspirerade av hans ikoniska trädgårdhans Madeleine de Proustoch erbjuder en raffinerad och sofistikerad olfaktiv upplevelse som exemplifierar de högsta standarderna inom parfymkonst.
Ideal Oud 100ml EDP Spray
Mizensir
Ideal Oud 100ml EDP Spray
2.499 SEK
Öppet köp i 30 dagar​
Loading... >