Gå till huvudinnehåll
​

Goldfield & Banks

DESERT ROSEWOOD Perfume 100ml

2.175 SEK
TjÀna 2175 stjÀrnpoÀng med Magasin Goodie

accessibility.variation.selection

Storlek: 100 ml Slutsåld
Fri frakt pÄ ordrar över SEK 749 för medlemmar LÀs mer
Leverans 2-5 arbetsdagar LĂ€s mer
30 dagars returrÀtt LÀs mer
FÄ 10% pÄ ditt första köp som medlem LÀs mer
Denna ovanliga, hartsiga och lugnande lÀderdoft avslöjar ett unikt möte mellan en regnbÄge av trÀslag och den spektakulÀra australiska öknen under den brÀnnande solen.

Desert Rosewood Àr en fyllig, bÀrnstens- och trÀig doft som för tankarna till tÀta, torra, djupa skogar. En berusande doft av hartsrik australisk ökenpalisander avslöjar en sötma av mandarin och vanilj, innan den slutligen lugnar sig i en exotisk blandning av trÀ och kryddor. Desert Rosewood Àr den perfekta doften för kvinnor och mÀn som Àlskar bÀrnsten, vanilj och lÀdernoter.

Koncentration: 20 % essens och botaniska ingredienser

Botaniska ingredienser och essenser:
Desert Rosewood (Buddha Wood) Australien
Mandarin Sicilien
Kardemomme Indien
Benzoin Laos
Vanilje Komorerne
Patchouli Indonesien

Ursprung Buddha Wood: Central Highlands
Doftfamilj: Kryddig - Amber
Doftbeskrivning: Likör - Gourmand
Parfymör: François Merle-Baudoin

För mig handlade allt om Uluru, denna massiva klippa mitt i öknen. För att skapa denna effekt anvÀnde jag torra, bÀrnstensaktiga och kryddiga doftnoter som förstÀrktes av en delikat jasminhjÀrtan och friskades upp av en pikant ackord av mandarin och grapefrukt.
Dimitri Weber, grundare av Goldfield & Banks

Desert Rosewood Àr cruelty free och vegan.
DESERT ROSEWOOD Perfume 100ml
Goldfield & Banks
DESERT ROSEWOOD Perfume 100ml
2.175 SEK
Loading...